Kurban Kelimesi ve Kökeni

Fi tarihinde, günümüzde Arap Yarımadası olarak bilinen topraklarda yaşayan bir alim ve bilgin sayesinde çıkmıştır “kurban” kelimesi. Bu ilim ve irfan sahibi, bilge, alim kişi; matematik, tıp, teoloji, fizik, kimya ve biyoloji gibi alanlarda uzman bir zatmış. Bu muhterem zat, Hipokrat henüz babasında bile değilken anatomi üzerine araştırmalar yapıyormuş. Günümüzde de halen yapıldığı üzere bu araştırma ve deneyleri kurbağalar üzerine yapıyormuş. Bu masum hayvancıkları öldürüp içini açıyor ve anatomik yapılarını inceliyormuş; fakat bu kurak, çorak topraklarda kurbağa da az bulunuyormuş. Araştırmalarına kurbağalar olmadan devam edemeyeceğini bilen bilge, kurbağaları her şeyden sakınıyor, onlara gözü gibi bakıyormuş.

Bu bilge, muhterem insanı izleyen, onu kıskanan insanlar da yok değilmiş hani. Bütün gün-gece aylaklık yapıp tembellik eden bu halk, alimin de işlerine çomak sokmak istiyormuş zaman zaman ve hatta alimle eğleniyorlarmış. Ara ara gizlice onun evine girip kurbağalarını çalıyorlarmış ve uzaktan bağırıyorlarmış: “Kurbağanı keselim mi, ha?” diye ve ardından patlatıyorlarmış kahkahayı. Bu gülüşmeleri ve bağırışları duyan çevre halk da bilge zatın yaptığı araştırmaları takip ediyor, kurbağaları öldürdüğünü biliyormuş. “Kurbağanı keselim mi,” sözlerini duyan halk; “Herhalde hayvan öldürmek lafına bilim dilinde ‘kurban kesmek‘ deniyor” diye düşünmüş.

Hatta sonrasında ilime ve bilime faydalı olmak isteyen insanlar, bu bilge kişiye gelip “Kurbağan olayım,” diye yalvarmışlar. O söz de o günden bugüne değişmiş ve bilinen haliyle ‘Kurban Olmak‘ şeklini almıştır.

(An itibariyle aklıma gelen bu geyiği de sizlerden esirgemeye gönlüm el vermedi. : ))))) ) (Tüm hakkı haklıdır ve adı bende saklıdır.)

Herkesin kurban bayramı kutlu olsun.

Yazan: Kayra Keri Küpçü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.