Edgar Allan Poe ve Kuzgun

Edgar Allan Poe‘yu bilir misiniz? Hani şu ünlü “Annabel Lee“, “Kuzgun” gibi ünlü şiirlerin yazarı. “Morgue Sokağı Cinayeti” ve “Kızıl Ölümün Maskesi” gibi önemli öykülerin yaratıcısı. Gotik, karanlık, cinayetlerle dolu, kasvetli ve ölüm kokan eserleri ile Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden biridir.

Yakın zaman önce vizyona giren “The Raven” (Kuzgun) isimli filmde de Edgar Allan Poe’nun son günlerine alternatif bir senaryo yazılmış. Edgar Allan Poe’yu da John Cusack oynuyor.

Filmi yeni izleme fırsatı buldum. Açıkçası Poe hayranı biri olarak biraz endişelerim vardı. Üstelik çevreden duyduğum yorumlar da çok iyi değildi. Bu nedenle biraz çekingen başladım izlemeye. Film, Poe’nun, bir parkta ölmek üzereyken bulunması ile başlayıp yaklaşık bir ay öncesine geri dönüyor hemen. Beş parasız kalan ve sıkıntılar içerisinde olan Poe, bir gün polis tarafından karakola çağrılıyor. Poe, karakola gittiğinde öğreniyor ki bir seri katil, Poe’nun öykülerinden esinlenerek tıpkı öykülerde anlatıldığı gibi cinayetler işliyor. Bu nedenle cinayet davasını çözmedeki kilit nokta Edgar Allan Poe oluyor.

Dedektif ile birlikte gizemler çözmeye çalışan Poe, ipuçları üzerinde çalışmaya devam ederken cinayetler devam ediyor. Her birisi de farklı bir Poe öyküsünden esinlenerek işleniyor. Cinayetler sürerken işin esrarı Poe’nun hayatına da bulaşıyor ve işler daha da zorlu bir hal alıyor. Bir yandan zamana karşı yarışan dedektif ve Poe, bir yandan da gizemleri çözmeye çalışıyorlar. Bu sırada Poe, gazetede yeni öyküler yazarak yeni ipuçları yaratıyor.

Katil ile sürekli mesajlaşmalar, beklenmedik anda ortaya çıkan olaylar ve incelikle düşünülmüş cinayetler sizi sürekli filmin içinde tutuyor. İlk başta gotik bir korku filmi beklerken bir anda kendinizi Poe’nun karmaşık polisiyelerinin içinde buluyorsunuz. Eğer Poe’nun hikayelerini ve şiirlerini az da olsa biliyorsanız, polisiye kurguları seviyorsanız bu filmi çok seveceksiniz. Ayrıca Poe’nun ölümü ile ilgili alternatif bir senaryoyu da izlemiş olacaksınız.

Önyargılara rağmen çok keyif aldığım bir film oldu. Sizlerin de keyif alacağınızı düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.