Mario Hakkında Bilmediğimiz 8 Şey!

Mario oyununu hepimiz, hatta tüm dünya bilir ancak oyunla ilgili fazla bilinmeyen bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istedim. İşte Mario hakkında bilmediğimiz 8 şey!

Mario’nun isim babası Nintendo ofisinin yer sahibidir.

Mario Segale, Donkey Kong isimli bir oyun üzerinde çalışan Nintendo isimli bir firmaya işyerini kiralar. Kirasını ödemekte zorlanan bu yeni şirkete, şirket sahibi Mario Segale bir ziyarette bulunur.

Nintendo başkanı tarafından kiranın en kısa zamanda ödeneceği teminatını alan Segale, ofisten ayrılır. Bu olay, oyun geliştiricilerine bir fikir verir. Asıl ismi “Jumpman” olarak düşünülen karaktere “Mario” adı verilir.


Mario’nun ilk ismi Jumpman’dir.

Mario karakteri, ilk olarak 1981 yılında piyasaya çıkan Donkey Kong oyununda görünür. Donkey Kong, kendi isimli oyunun yıldızı olsa da aslında genç kızı kaçıran kötü karakterdir. Jumpman ise, gorilin attığı varillerin üzerinden zıplayarak kızı kurtarmaya çalışan karakterdir.

Jumpman, ilk etapta marangoz olarak düşünülmüştü ancak isminin Mario olarak değişmesi ile tüm yaşantısı değişti. Mario’nun karakterini tamamlayan şapka ve bıyığı, çizimi kolay olduğu için yapılmıştı. Donkey Kong oyununun iyi grafikleri yoktu, bu nedenle ağız ve saç çizmektense şapka ve bıyık daha kolay olmuştu.


Super Mario Bros. oyununun kapak resminde Mario ölmek üzeredir.

Sizin de gördüğünüz üzere Mario, duvara vurup Bowser’ın lav çukurlarından birine düşmek üzeredir. :)


Nintendo, NES’in çıkışından beri Mario’nun Yoshi’yi sürmesini istemişti.

Bu istek, maalesef teknolojik imkansızlıklar nedeniyle 6 yıl beklemek zorunda kaldı. Mario’nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto, ilk Super Mario Bros. oyunu çıktığından beri, Mario’nun bir dinozora binmesini istemişti. 1985 yılında, bir karakterin başka bir karakterin üzerine binerek kontrol etmesi teknolojik olarak imkansız gibiydi. Böyle olunca da ilk Yoshi, 1991 yılında çıkan Super Mario World oyununda oyuncularla buluşabildi.


Orijinal Mario oyununda bayrak direğinin üstünden atlanabiliyordu.

Biliyorum ki pek çoğunuz denemiştir ancak ilk oyunda Mario, bayrak direğinin üzerinden atlayabiliyordu. Hatta NES’te Mario oynarken bunu çok yapardım. Üstünden atlayıp arkadan çekerdim bayrağı. Sonrasında bunu düzelttiler. Videoyu izleyin ve görün.


PETA, Mario’ya savaş açmıştı.

Hayvan hakları savunucusu PETA örgütü, Mario oyununa savaş açmıştı. Mario’nun, köpek ve rakun karışımı bir yaratık olan Japon tanooki yaratığına dönüşmesi PETA’yı kızdırmıştı. Biliyorsunuz ki bu güçlendirme opsiyonu, Mario’nun uçmasına ve taşa dönüştürmesine yarıyordu. PETA, Mario’nun tanooki kostümü giymesini, hayvanı öldürüp derisini yüzerek giymesi gibi gördüğü için “Mario, insanları kürk giymeye yönlendiriyor,” gerekçesi ile oyunun yasaklanmasını istemişti.


Orijinal Super Mario’da şekiller

Orijinal Super Mario oyununda bultların ve çalıların şekilleri aynıdır. Sadece renkleri farklıdır.


Mario Party 8 oyunu İngiltere’de yasaklandı.

Yasaklanmanın gerekçesi ise, oyunun içinde “spastik” kelimesinin geçiyor olması. Nintendo, bunun üzerine oyunu geri toplattı ve yanlış sürümün piyasaya çıkarıldığını söyleyerek oyunu sonradan yine piyasaya sürdü. Yeni sürümde bu kelime kaldırılmıştı. Oyunda, mavi büyücü Kamek, “Magikoopa magic! Turn the train spastic! Make this ticket tragic!” kelimeleri ile büyü yaparken bu kelimeyi kullanıyordu. Spastik kelimesi, İngiltere’de engelliler için kullanılan aşağılayıcı bir söz olarka görüldüğünden oyun tepki çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.