Korku Filmi İzlemeyi Neden Seviyoruz?

Bazılarımız hayaletlerin ve garip olayların adından söz etmekten bile korkarken nasıl oluyor da diğerleri evde tek başlarına karanlıkta oturup korku filmi izleyebiliyor hiç merak ettiniz mi?

Bunun tek bir sebebi var: Beyinde salgılanan bir kimyasal olan dopamin.

Amerikalı ve Çinli araştırmacıların konu üzerine yaptığı araştırma Plos One dergisinde yayınlandır. Dopamin aşık olmak, müzik dinlemek ve çikolata yemek gibi zevk verici şeylerle bağdaştırılıyor.

Ancak yapılan güzel aktiviteler gibi kötüleri de beyinde üretilen dopamin miktarını etkileyebiliyor.

Laboratuar fareleri üzerinde yapılan araştırmaya göre dopamin nöronları hem iyi hem de kötü tecrübelere karşı tepki gösteriyor. Korku nöronların aktivitesini %25 oranında artırıyor.

Genlerinizin bu konuda oynadığı rol ise oldukça önemli. Ne kadar dopamin hücresinin aktif hale geçtiği tamamen genlerinize bağlı. Bu nedenle bazıları macera ve korku arayışındayken bazıları güvende olma hissini seviyor.

Ancak bilim adamları hala neden çikolata yemenin ya da korku filmi izlemenin beyindeki dopamin miktarını artırdığını bilmiyor. Ancak araştırmaları kişilerin neden risk içeren faaliyetlere yöneldiğine biraz da olsa ışık tutacak nitelikte olarak görülüyor.

Eğer korku filmlerini gerçekten seviyorsanız size bu siteyi öneririz: http://korkusitesi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.