90’lar Kitabı İle Geçmişe Dönüş

Son birkaç senedir bir geçmiş furyasıdır aldı başını gidiyor. Kalem ve kaseti yanyana koyup “Gelecek nesil bunu bilemeyecek,” felan; “Bizim zamanımızda…” ile başlayan cümleler.

Bu geri dönüşü resmiyete dönüştüren “80’lerde Çocuk Olmak” isimli kitap geçen sene yayınlanmıştı. O dönemin çocuklarını geçmişe döndürüp hüzünlendirmiş ve yeniden bizlere o eski günleri yaşatmıştı. Şimdi de o çocukları biraz büyüttük ve 90’lı yıllara getirdik.

3 Ocak’ta Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkacak olan “90’lar Kitabı – Çocuk Mu Genç Mi?” isimli kitap ile 90’lı yıllara kapsamlı bir yolculuk yapıyoruz. Teknolojik gelişmelerden müziğe, oyunlardan oyuncaklara, televizyonlardan sokaktaki yaşama kadar 90’lı yıllara döneceğiz.

Kitapta benim de yazdığım bir yazı mevcut. Eğer siz de o dönemi yeniden anılarınızda canlandırmak ve bir nebze olsun gülümsemek istiyorsanız bu kitabı alın.

 

Kitap hakkında:

?Çocuk musun??
?Artık kazık kadar oldun!?
?Bu yaşa geldin, hâlâ çocuk gibisin!?

Ah ne güzel şey bunları duymak. Demek ki şanslıyız ve doğru yoldayız, içimizdeki çocuk buralarda bir yerde?

Kadir Aydemir?in hazırladığı ?80?lerde Çocuk Olmak? kitabının bir devamı olarak hazırlanan bu kitap yakın Türkiye tarihine ışık tutan bir kaynak kitap değil. Bir ansiklopedi değil. Bu, bizim kitabımız, bizim düşlerimiz ve yaşadıklarımız, yani çevrenizde gördüğünüz tüm üniversiteli/mezun ya da işsiz gençlerin, hayalleri yarım yamalak, 20?li 30?lu yaşlarda, orta yaşa yaklaşan insanların, kayıp kuşakların, hep çocuk kalanların kitabı? Bugünün insanının kitabı.

111 yazar bir araya geldik ve dev bir ?Yitik Ülke? projesi olan ?90?lar Kitabı?nda buluştuk. 90?lar sinemasından TV kültürüne, sokaktaki hayattan toplumsal mücadeleye, dershane yıllarından üniversiteye giriş macerasına, solcu ağabeylerle tanışmaktan 1 Mayıs?lara, imam hatipte okumaktan ilk aşklara, 90?larda yaşamımızı etkileyen ünlü insanlara, müzik kültüründen giyim kuşama ve 90?ların ev yaşamına dek, neredeyse her konuda samimi bir dille ?kendimizi? yazdık. Sahi, neydi bu 90?lar, 80?lerin ardından Türkiye ve bizler nasıl-neden böyle hızla değiştik? Bu renkli yılların akıllarda bıraktığı tüm sorular ve ?dürüst? cevapları bu kitapta saklı kalacak? Çünkü her sayfada bizimle birlikte ?sen de varsın??

?90?lar Kitabı?ndaki herkes yüzlerce konuya farklı bir gözle bakıyor. Herkes kendi 90?larını, mutluluğunu, hatıralarını ve acılarını yazdı. Kitap adeta ?anı defterimiz? gibi bir şey oldu.

Elinizdeki kitap 90?lar için bir dönüş bileti. ?90?lar Kitabı ? Çocuk mu Genç mi?? adını verdiğimiz neşeli ve düşündürücü zaman yolculuğumuza davetlisiniz.

111 yazarlı ?90?lar Kitabı ? Çocuk mu Genç mi??nin yazar kadrosu şöyle:
Kadir Aydemir, Ahmet Meriç Şenyüz, Ali Aydemir, Alper Turgut, Arzu Uzunali, Aslı Vuslateri, Aydın İleri, Aykut Küçükkaya, Ayşen Aksakal, Barış Güven, Başak Daşman, Başak Yener, Begüm Akıncı, Betül Kanbolat, Bihter Dinçel, Birsen Tarhan, Burcu Özefe, Burak Yağız Seçen, Buse Seda Yıldız, Bülent Çolak, Bülent Karslıoğlu, Caner Öztürk, Cem Kartal, Ceren Kurt, Ceyhan Usanmaz, Cihan Hatipoğlu, Cüneyt Asi Duru, Çiğdem Aldatmaz, Çiğdem Eren Kiziroğlu, Çisel Onat, Ece Erdoğuş, Ela Barlas, N. Elif Tanverdi, Emre Baransel, Emre Fidangül, Erdem Aksakal, Esma Yakut, Esra E. Karaosmanoğlu, Esra Tanrıbilir, Eylem Selin Mumcu, Ferhat Uludere, Gonca Vuslateri, Gökce İspi Turan, Gökhan Çınar, Göksel Bekmezci, Gülşah Elikbank, Güray Gürsel, Gürgen Öz, Hakan Bayhan, Hakan İşcen, Hale Ceylan Barlas, Hande Ortaç Aksoy, Handan Aybars, Hilal Ergenekon, Işıl Karpuzoğlu, İlknur Bektaş, Kadri Karahan, Kayra Keri Küpçü, Kerem Işık, Köksal Aras, Mehmet Erikli, Mehmet Ünver, Mehmet Yılmazer, Melissa Mey, Merve Pınar Şiranlı, Miraç Zeynep Özkartal, Murad Çobanoğlu, Murat Girgin, Mustafa Akar, Nazlı İlter, Nefin Huvaj, Neşe Açıker, Neşe Karataş, Nihal Konar Naş, Nihan Bora, Nilay Örnek, Nilgün Yokes Şimşek, Onat Bahadır, Onur Akbudak, Ömür Kurt, Özlem Özyurt, Özden Aydoğdu, Özge Mumcu, Özge Ç. Denizci, Özgür Özgülgün, Papyon Tayfun Türkkan, Rana Çepelioğlu, Sabri Kuşkonmaz, Sefa Çolak, Selcen Doğan, Selma Şiranlı, Serdar Çekinmez, Serdar Orçin, Serhat Filiz, Serhat Uçak, Serkan Türk, Sevil Aksu, Sevinç Erbulak, Sibel Tekyıldız, Suat Başkır, Şahin Özbay, Tanem Sivar, Tijen Bolulu Güler, Tolga Yenigün, Turgay Yılmaz, Yaprak Öz, Yeliz Aras, Yeşim Gökmen, Zerrin Soysal, Zeynep Altıok Akatlı, Zeynep Tüzün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.